Czy ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć odszkodowanie?

0
3403

Bardzo często się zdarza, że poszkodowani otrzymują zaniżone odszkodowanie. Pojawia się wtedy pytanie — Czy ubezpieczyciel ma do tego prawo? Jak kwota odszkodowania powinna być uzasadniona? Jak sprawdzić, czy otrzymana kwota jest właściwa?

Poszkodowany zawsze powinien otrzymać odszkodowanie, które w całości pokryje wszystkie straty. Mowa tu zarówno o kosztach naprawy samochodu, jak i kosztach leczenia. Jeżeli poszkodowany w takim przypadku nie otrzyma właściwej kwoty odszkodowania, to można mówić o zaniżonym odszkodowaniu. Najczęściej też taka decyzja ubezpieczyciela nie jest uzasadniona bądź nie jest uzasadniona we właściwy sposób. Jest to niezgodne z przepisami. W takim przypadku konieczne jest odwołanie od odszkodowania

W niektórych jednak przypadkach zaniżone odszkodowanie może być uzasadnione. Dzieje się tak, gdy poszkodowany przyczynił się do wypadku.  

Co to jest przyczynienie?

Przyczynienie to nieprawidłowe zachowanie, które miało wpływ na wypadek. Nie jest ono jedyną przyczyną wypadku, ale jedną z wielu. Wówczas ubezpieczyciel sprawdza, w jakim stopniu poszkodowany przyczynił się do wypadku. Ustala to, podając procentową wartość. Na tej podstawie obniża odszkodowanie.

Przyczynienie można podzielić na 2 kategorie:

  • sytuacje, w których zachowanie poszkodowanego miało wpływ na wystąpienie szkody
  • sytuacje, w których zachowanie poszkodowanego miało wpływ na rozmiar szkody

Warto zauważyć, że obniżenie przy przyczynieniu stosuje się do wszystkich świadczeń. Obejmuje to także świadczenia, które otrzymuje rodzina, np.: zadośćuczynienie po śmierci. Również takie świadczenia jak renta po wypadku zostaje obniżona

Kiedy można mówić o przyczynieniu?

1. Pasażer pijanego kierowcy

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara więzienia. Kierowca w takim przypadku nie może też otrzymać odszkodowania, nawet w przypadku AC. A co z jego pasażerem, nawet trzeźwym? Jeżeli miał on świadomość stanu kierowcy, to mówimy tutaj o przyczynieniu. Mógłby on bowiem zrezygnować z jazdy z tym kierowcą lub namówić go do tego, by nie prowadzić. Odszkodowania oc mogą zostać obniżone nawet o 70%

2. Pasażer kierowcy bez uprawnień

Tutaj sytuacja jest podobna jak w przypadku pijanego kierowcy. Można mówić o przyczynieniu, jeżeli pasażer wie, że kierowca nie posiada uprawnień, a mimo to godzi się na jazdę. Odpowiedzialność za wypadek może spłynąć na pasażera, jeżeli ten jednocześnie jest właścicielem samochodu. Wówczas otrzyma mandat karny, a wszystkie szkody zostaną pokryte z jego OC.

3. Brak pasów bezpieczeństwa

Wszyscy pasażerowie auta oraz jego kierowca powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Minimalizuje to obrażenia podczas uderzenia, a nierzadko nawet im zapobiega. Dlatego w tym przypadku ubezpieczyciel może nie wypłacić pełnej kwoty odszkodowania.

Jeżeli pasażer nie jest pełnoletni, to jego rodzic lub opiekun powinien zadbać o zapięcie pasów. Jeżeli tego nie zrobi — również jego zachowanie będzie odebrane jako przyczynienie. Ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie nawet o 50%.

4. Brak świateł

Światła znacząco poprawiają widoczność w dzień i umożliwiają jazdę wieczorem i nocą. Dotyczy to zarówno samochodów, jak i motocykli, czy rowerów. Bez odpowiedniej widoczności kierowca nie może zareagować w porę, a tym samym zapobiec wypadkowi lub zmniejszyć straty. Dlatego właśnie w takich przypadkach Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają mniejsze odszkodowanie — nawet o 30%.

5.Nieodpowiednia prędkość

Niedostosowanie prędkości do przepisów, czy warunków na drodze to jeden z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Prędkość ma też istotne znaczenie przy przyczynieniu. Jeżeli poszkodowany jechał za szybko i nie mógł w porę, to mówimy o przyczynieniu się. Jeżeli przekroczenie było znaczne – nawet dwukrotna dopuszczalna prędkość, to odszkodowanie może zostać obniżone o 50%

6. Używanie telefonu podczas jazdy

Bardzo często zdarza się, że kierowcy rozmawiają przez komórkę podczas jazdy, albo nawet piszą SMS-y. Jest to nie tylko niezgodne z przepisami, ale także skrajnie niebezpiecznie. Odwraca to skutecznie uwagę od sytuacji na drodze. Kierowca w takiej sytuacji jest nie tylko rozkojarzony, co utrudnia właściwą reakcję. Nie trzyma on obu rąk na kierownicy, co często utrudnia właściwy manewr, np.: odbicie w bok, aby uniknąć zderzenia. Wówczas można mówić o przyczynieniu, gdyż gdyby poszkodowany nie używał telefonu — miałby możliwość uniknięcia wypadku.

odszkodowanie z oc sprawcy

7. Brak ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię

Przepisy nakazują kierowcom szczególną ostrożność w momencie, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Piesi nie mają żadnej ochrony przed uderzeniem i wypadki są znacznie bardziej niebezpieczne. Nie uzasadnia to jednak wszystkich zachowań pieszych. Ci również powinni zachować ostrożność, zbliżając się do drogi. Można uznać przyczynienie w przypadkach, gdy:

  • Poszkodowany wtargnął na pasy wcześniej nie rozglądając się.
  • Gdy pieszy przechodził przez drogę w niedozwolonym miejscu.
  • Gdy pieszy był pijany i zachowywał się w nieprzewidywalny sposób.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w takim przypadku może zostać obniżone nawet o 89%, jeżeli jego zachowanie było rażąco niewłaściwe. W przypadku pijanych pieszych wartość zaniżenia to nawet 100%

8. Przyczynienie a dziecko

Dziecko poniżej 13 roku życia nie może być wskazywane jako sprawca wypadku. Uważa się bowiem, że nie jest ono zdolne do właściwego ocenienia skutków swojego zachowania. Wówczas — na zasadzie ryzyka — odpowiedzialność spada na kierowcę. Nie jest to jednak odpowiedzialność w 100%. Jeżeli dziecko lub jego opiekun nie zachowali środków ostrożności, można mówić o przyczynieniu. Można o tym mówić jednak w przypadku, gdy wiek dziecka pozwalał, chociaż na szczątkową ocenę niebezpieczeństwa, czy np.: znajomość zasad poruszania się na drodze.

odszkodowanie z oc sprawcy

Przyczynienie stosuje się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Dzieje się tak, gdy można przypisać choćby częściową winę poszkodowanemu. Zdarza się jednak, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nadużywają tego terminu, stosunkowo łatwo przypisując poszkodowanemu współwinę. Jeżeli jednak Towarzystwo wskazuje na przyczynienie się, musi poprzeć to twierdzenie odpowiednimi dowodami.W tym przypadku to TU musi udowodnić współwinę poszkodowanego. Tymczasem często się zdarza, że to poszkodowany musi udowodnić swą niewinność, czego nie ma w obowiązku.

Źródło: https://www.helpfind.pl/

[Głosów:5    Średnia:3.8/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here