Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych coraz częściej sprzedają wierzytelność w stosunku do ubezpieczyciela związaną ze szkodą na pojeździe. Właściciel uszkodzonego pojazdu dostaje część niedopłaconego odszkodowania bez konieczności poświęcania czasu i kosztów na odwołania i drogę sądową. Jednak wiele osób chce na własną rękę uzyskać pełną dopłatę do odszkodowania a nie tylko jej część. W takim wypadku warto zasięgnąć pomocy specjalisty, czyli rzeczoznawcy samochodowego.
Decyzja ubezpieczyciela
Po szkodzie na pojeździe z OC sprawcy poszkodowany powinien zgłosić szkodę ubezpieczycielowi przedstawiając informacje o szkodzie oraz oświadczenie sprawcy zdarzenia lub notatkę policyjną. W ciągu kilku dni przyjeżdża rzeczoznawca ubezpieczyciela, który na podstawie uszkodzeń pojazdu wykonuje kosztorys w jednym z systemów eksperckich. Jeżeli nie zdecydujemy się na naprawę bezgotówkową, otrzymujemy tak zwaną kwotę bezsporną zgodną z wykonanym kosztorysem. Osoba poszkodowana często konsultuje sprawę z zaprzyjaźnionym warsztatem, gdzie okazuje się, że otrzymana kwota nie pozwala na przywrócenie stanu sprzed szkody, więc trzeba walczyć o dopłatę.
Odwołanie od decyzji
Od decyzji ubezpieczyciela mamy prawo się odwołać, ale dobrze jest mieć dowody potwierdzające brak możliwości naprawy pojazdu za otrzymaną kwotę. Większość z nas nie ma specjalistycznej wiedzy dotyczącej kosztów naprawy pojazdu i ciężko w takiej sytuacji walczyć na własną rękę. Warto więc zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który biorą pod uwagę wcześniejszy stan pojazdu i zamontowane w nim części oraz uszkodzenia powstałe podczas zdarzenia sporządzi rzetelny kosztorys przedstawiający kwotę, która pozwoli poszkodowanemu przywrócić stan samochodu sprzed szkody. Taka opinia jest mocnym argumentem w walce o wyższe odszkodowanie. Niestety ubezpieczyciele na etapie przed sądowym często odrzucają ten dowód prosząc o potwierdzenie naprawy na podstawie danego kosztorysu. Czasami jedynym wyjściem jest udanie się na drogę sądową, a wtedy opinia rzeczoznawcy będzie mieć duże znaczenie.
Problem z uzyskaniem odszkodowania za szkodę całkowitą
Jeżeli koszt naprawy przekroczy wartość naszego pojazdu, to mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. Ubezpieczyciel wypłaca różnicę między wartością pojazdu przed szkodę a wartością uszkodzonego pojazdu. Niestety równie często jak przy szkodach częściowych mamy do czynienia z zaniżonym odszkodowaniem. Zaniżana jest wartość pojazdu przed zdarzeniem a zawyżana wartość wraku. W takiej sytuacji może nam pomóc niezależny rzeczoznawca, który wykonując opinię i wycenę wartości weźmie pod uwagę wszystkie informacje o pojeździe i jego stanie. Różnice potrafią być czasem bardzo duże, dlatego warto pozyskać taki dowód i przedstawić go ubezpieczycielowi w odwołaniu. Będzie również pomocny na ewentualnym etapie sądowym.
Utrata wartości pojazdu
Przy szkodzie częściowej na pojeździe, którego okres użytkowania wynosi mniej niż 6 lat i nie było na nim wcześniejszej szkody, poszkodowanemu należy się także odszkodowanie za utratę wartości rynkowej pojazdu. Ubezpieczyciel często nie uwzględnia przy wypłacie odszkodowania tego aspektu, więc warto skonsultować sprawę z rzeczoznawcą i poprosić o wyliczenie różnicy wartości pojazdu nieuszkodzonego a uszkodzonego.
Skonsultuj swoją szkodę na pojeździe na Campter.pl