Mimo licznych akcji prewencyjnych i kontroli drogowych pijani kierowcy nadal stanowią duży odsetek kierujących pojazdami. Osoby kierujące pod wpływem alkoholu bardziej narażone są na spowodowanie i uczestniczenie w wypadkach drogowych. Jeśli to oni powodują kolizje czy stłuczkę, sytuacja jest jasna, muszą zwrócić firmie ubezpieczeniowej wypłacone ofiarom odszkodowanie. Nie mogą też liczyć na wypłacenie odszkodowania polisy AC. Co jednak dzieje się, kiedy to poszkodowany jest pijany. Na jakie odszkodowanie może liczyć pijany kierowca biorący udział w wypadku? Czy pijany pieszy, który wtargnął na drogę, może starać się o odszkodowanie OC? Sprawdźcie sami, jakie prawa ma pijana ofiara wypadku komunikacyjnego.
Pijana ofiara wypadku – czyli kto?
Jako pijaną ofiarę wypadku komunikacyjnego rozumie się zarówno pieszego, pasażera, jak i innego kierowcę. Wszystkie te osoby obowiązują te same zasady starania się o odszkodowanie. Można się o nie starać, jeśli to nie nietrzeźwa osoba była winna spowodowania wypadku. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że pijany kierowca oprócz odszkodowania otrzyma także karę określoną w przepisach Kodeksu Karnego za prowadzenia auta pod wpływem alkoholu.
Ubezpieczenie pijanej ofiary wypadku
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) pozwala nawet kierowcy, który w chwili wypadku był nietrzeźwy starać się odszkodowanie z polisy sprawcy. Co prawda suma wypłaconych pieniędzy może być niższa, jednak jest duża szansa na to, że pijany kierowca poszkodowany w wypadku uzyska odszkodowanie. Pomniejszenie odszkodowania następuje w chwili, gdy firma ubezpieczeniowa uzna, że nie trzeźwa ofiara wypadku przyczyniał się do niego bezpośrednio lub zwiększyła rozmiar powstałych szkód. Sposób, w jaki pijana ofiara oddziaływała na zdarzenie, wyraża się w procentach i o taki też procent jest pomniejszone wypłacane odszkodowanie. Praktyka pokazuje, że ubezpieczyciele takiej osobie przypisuje jak największy procent sprawstwa, aby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie. Należy jednak pamiętać, że udowodnienie związku pomiędzy wypadkiem a stanem nietrzeźwości ofiary leży zawsze po stronie ubezpieczyciela. Dlatego też specjaliści uczulają, aby standardową procedurą w tym wypadku było odwołanie i żądanie uzasadnienia przedstawionych wyliczeń.
Pijany piesza ofiara wypadku
O odszkodowanie może starać się również pijany pieszy, który wszedł na drogę w nieoznakowanym miejscu. On również może otrzymać świadczenia od ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku stopień jego bezpośredniego udziału w spowodowaniu wypadku będzie określony bardzo wysoko. Zazwyczaj waha się on w okolicach ok. 70%. Oceniając te szkody, ubezpieczyciel bierze pod uwagę m.in. miejsce zdarzenia, prędkość, z jaką jechał samochód oraz ogólnie zachowanie kierowcy np. czy próbował uniknąć zderzenia z pijanym pieszym. Na tej podstawie ustala indywidualny procent dla każdego zdarzenia. Również w tym wypadku, jeśli procent podany przez firmę ubezpieczeniową, jest wysoki, trzeba złożyć reklamacje i starać się o to, aby został on pomniejszony. Dzięki temu uzyska się prawo do wyższego odszkodowania.