Wypadki samochodowe z udziałem pieszych zdarzają się bardzo często. Winni takiego zdarzenie mogą być zarówno kierowcy pojazdów, jak i sami piesi. Ci pierwszy tłumacza się śliską nawierzchnią i kiepską widocznością, a także wejściem pieszego na jezdnię w miejscu niedozwolonym. Trzeba jednak pamiętać, że takie wypadku zazwyczaj o wiele gorzej kończą się dla pieszego. Samochód po zderzeniu co najwyżej może mieć rysy czy wgniecenia w karoserii, natomiast pieszy może doświadczyć poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet ponieść śmierć. W następstwie tych zdarzeń poszkodowani starają się o odszkodowanie. Nie zawsze jednak mogą je otrzymać. Zobacz, kiedy pieszy nie dostanie odszkodowania za potrącenie przez samochód.
Obowiązek noszenia odblasków dla pieszych uczestników ruchu
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w sierpniu 2013 roku piesi uczestnicy ruchu drogowego poruszający się po zmroku i poza strefa zabudowaną (np. poboczem, a nie chodnikiem) powinni być wyposażeni w odblaski. To one mają sprawić, że będą oni widoczni na drodze i kierowca ich zauważy. Jeśli pieszy nie posiada odblasków łamie prawo i odszkodowanie mu się nie należy.
Wtargnięcie pieszego na pasy
Wielu pieszych uczestników ruchu uważa, że jeśli przechodzi na pasach, to nie jest już zobowiązanych do przestrzegania żadnych innych przepisów. Tymczasem tak nie jest. Pieszemu nie wolno wtargnąć na pasy, tuż pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Zanim wejdzie na przejście, powinien upewnić się, czy zbliżające się samochody są na tyle daleko, że nie będą mieć problemu z wyhamowaniem.
Przejście przez jezdnię w niedozwolonym miejscu
Odszkodowania za potrącenie przez samochód nie otrzyma także pieszy, który porusza się poza wyznaczonym dla niego obszarem. Mowa tutaj o chodnikach czy pasach. Jeśli te obszary występują, jest on zobligowany do poruszania się nimi. Jeśli ich nie ma, pieszy nie może utrudniać ruchu samochodowego. Oznacza to, że powinien poruszać się poboczem, a jeśli go nie ma, zobowiązany jest iść po lewej stronie jezdni. W przypadku braku pasów może on przejść na drugą stronę, jeśli nie jego obecność na drodze nie stwarza zagrożenia, a pojazdy znajdują się w bezpiecznej odległości.
Kiedy pieszy łamie przepis drogowe
Odszkodowania za potrącenie, nie otrzyma również pieszy łamiący przepisy drogowe. Jeśli narusza on zasady ruchu drogowego, np. przechodzi na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym rekompensata mu się nie należy. Wyjątkiem od tej zasady są osoby małoletnie do lat 13, które w tym wypadku mogą starać się o rekompensatę finansową.
Chociaż ogólnie przyjęło się, że za większość wypadków z udziałem pieszego winę ponosi kierowca pojazdu, to nie zawsze tak jest. Często sami piesi swoim lekkomyślnym zachowaniem i nieznajomością przepisów, doprowadzają do zderzenia. Wtedy to odszkodowanie za wypadek im się nie należy, co więcej mogą oni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej wynikające ze stwarzania zagrożenia na drodze. Należy pamiętać, że przepisy na niej obowiązują wszystkich uczestników ruchu, nawet tych nieporuszających się pojazdami mechanicznymi.