Oświadczenie sprawcy kolizji to podstawowy dokument, który należy spisać, jeśli bierze się udział w takim wydarzeniu. Oświadczenie to jest podstawą ubiegania się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy. Jak podpowiadają specjaliści, taki dokument powinien zostać spisany przez samego sprawcę oraz opatrzony podpisami obydwóch stron biorących udział w zdarzeniu. Zobacz, co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji oraz kiedy należy je spisać.
Czym jest kolizja drogowa?
Kolizja drogowa to wydarzenie w wyniku, którego zostały uszkodzone nieożywione elementy, czyli np. samochody, latarnie uliczne, elementy drogi i jezdni, elementy małej architektury. Mówiąc o kolizji samochodowej, nie ma się na myśli ofiar ludzkich, czyli szkód wywołanych na osobie.
Czy trzeba wzywać policję do kolizji?
Zgodnie z przepisami prawa policja nie musi być obecna przy kolizji. Należy jednak ją wezwać, gdy sprawca nie chce podać swoich danych, jego stan wskazuje na spożycie alkoholu lub też winny uciekł z miejsca zdarzenia. Obecność policji jest obowiązkowa również w przypadku, gdy obie strony nie mogą dojść do porozumienia, kto odpowiada za wypadek. Chociaż policja nie musi obowiązkowo przyjeżdżać na miejsce kolizji, to należy wspomnieć, że wielu ubezpieczycieli nalega na wyzwanie jej nawet do najmniejszej kolizji, a także w przypadkach, kiedy sprawca nie kwestionuje swojej winy.
Kiedy trzeba spisać oświadczenie sprawcy o kolizji?
Oświadczenie sprawcy o kolizji należy spisać zawsze po jej wystąpieniu. Przede wszystkim należy tego dopilnować, jeśli chce się ubiegać o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy za powstałe szkody. Dokument ten można napisać samodzielnie lub też powierzyć jego sporządzenie policji, która przyjeżdża na miejsce wypadku.
Jak spisać oświadczenie o sprawcy kolizji?
Wzory oświadczeń wskazujących sprawcę kolizji można pobrać z każdej strony ubezpieczyciela. Warto wydrukować kilka i wozić w samochodzie na wszelki wypadek. Jeśli jednak nie posiada się takiego wzoru, oświadczenie można spisać na zwykłej kartce papieru. Powinno ono być sporządzone przez sprawcę całego zajścia, tak aby nie mógł się w przyszłość wyprzeć swojego uczestnictwa. Oświadczenie powinno zawierać podstawowe dane o kierowcach, takie jak: imion i nazwiska, numeru dowodów, numery prawa jazdy i organy je wydające oraz o samochodach: numery rejestracyjne. Konieczne jest też wskazanie ubezpieczyciela i numeru polisy OC sprawcy, opis zdarzenia wraz z rysunkiem poglądowym oraz jasne przyznanie się winnego do sprawstwa. Dokument musi zostać podpisany przez dwie strony.
Do spisywania dokumentu należy podejść na spokojnie i z zimną krwią. Przede wszystkim przed oszacowaniem szkód, należy zabezpieczyć samochód przed innymi pojazdami – usunąć go z drogi i ustawić trójkąty ostrzegawcze. Następnie przystępujemy do wykonania dokumentacji fotograficznej wyrządzonych szkód oraz spisujemy oświadczenie. W kolejnym kroku należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i umówić się z rzeczoznawcą na oględziny.
Spisując oświadczenie, dobrze jest pamiętać, że nie przesądza ono o odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciela. Może on poprosić uczestników o dalsze wyjaśnienia dotyczące kolizji, niezależne od przedstawionego dokumentu.