Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że spośród wszystkich wypadków drogowych, aż 80 % zajmują wypadki samochodowe i pomimo stałej poprawy jakości polskich autostrad liczba wypadków samochodowych wciąż rośnie. Z powyższego wynika wprost, że liczba odszkodowań powypadkowych wzrasta. Poszkodowani są coraz bardziej świadomi swoich praw, w związku z czym kwoty wypłacanych odszkodowań są z roku na rok coraz wyższe. Przekłada się to na wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych.
Wypadek samochodowy i jego prawnokarne skutki dla sprawcy wypadku
Uczestnik ruchu drogowego, który spowoduje wypadek w którym poszkodowany odniesie średni i lekki uszczerbek na zdrowiu ponosi odpowiedzialność na podstawie art.177par.1 kodeksu karnego. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Surowsza kara grozi za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.
Sprawca wypadku wyrokiem karnym może być także zobowiązany do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego kary pieniężnej – nawiązki. Tak zasądzone nawiązka może być egzekwowana przez pokrzywdzonego w drodze egzekucji komorniczej.
Wypadek samochodowy a prawo poszkodowanego do odszkodowania
Wszystkim osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym przysługują roszczenia cywilne i zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowania za doznane szkody.
Jeżeli w wypadku komunikacyjnym doszło do uszkodzenia ciała skutkującego trwałym kalectwem i niepełnosprawnością, a w związku z czym niezdolnością do pracy to poszkodowani uczestnicy takiego wypadku mogą dochodzić również renty.
Każdy pojazd samochodowy, w autobus musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu (tzw. ubezpieczenie OC). Zwykle odszkodowanie za wypadek jest więc wypłacane przez ubezpieczyciela OC.
Brak ubezpieczenia OC – kto płaci odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek samochodowy
Jeżeli samochód wbrew obowiązkowi prawnemu nie ma wykupionej polisy OC, wówczas organem zobowiązanym do zapłaty zadośćuczynienia jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). UFG ponosi odpowiedzialność za zapłatę odszkodowania jedynie wtedy, gdy poszkodowany dozna na skutek wypadku rozstroju zdrowia na okres powyżej 7 dni. W takiej sytuacji to UFG wypłaca odszkodowanie, jednak następnie dochodzi tzw. regresem zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy wypadku.
Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak uzyskać wysokie odszkodowanie
Należy pamiętać , że przyznana przez ubezpieczyciela kwota odszkodowania zawsze jest zaniżona. Warto więc złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, co powinno skutkować wypłatą dodatkowego odszkodowania wypłat lub propozycją ugody. Najwyższe odszkodowanie można uzyskać dopiero po złożeniu pozwu w sądzie i może to być kwota nawet dziesięciokrotnie przewyższająca tą, którą uzyskaliśmy na etapie przedsądowym.
Odszkodowanie za wypadek samochodowy – kancelaria odszkodowawcza to wysokie odszkodowanie
Poszkodowany może samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem o najwyższe odszkodowanie. Zazwyczaj walka ta nie jest jednak zakończona sukcesem. Wysokie odszkodowanie za wypadek samochodowy z KDRO jest możliwe do uzyskania, jeżeli roszczenie będzie w należyty sposób udowodnione oraz poparte argumentami prawnymi. Wszelkie działania w postepowaniu likwidacyjnym muszą być prowadzone w taki sposób, aby później mogły być skutecznie wykorzystane przed sądem. Taki tryb postępowania może zagwarantować doświadczona kancelaria odszkodowawcza. Atutami prawnika z kancelarii odszkodowawczej, jest to że wie:
- jak zebrać dowody na wypłatę wysokiego odszkodowania
- jak uzyskać wysokie odsetki od odszkodowania za wypadek i od zadośćuczynienia
- jak napisać pozew o odszkodowanie za wypadek samochodowy
- jaki biegły sądowy powinien wydać opinię i jak z biegłym polemizować
- jak przekonać sąd do zasądzenia wysokiego odszkodowania
- jak odwołać się od wyroku, aby wygrać wyższe odszkodowanie
Reasumując, jeżeli chcesz uzyskać wysokie odszkodowanie warto skorzystać z pomocy prawnika. Dobra kancelaria odszkodowawcza wywalczy wyższe odszkodowanie, niż gdybyś to ty sam walczył z ubezpieczycielem OC pojazdu sprawcy.