Odszkodowanie dla pasażera motocykla

0
1731

Motocykliści nie są najbardziej lubianymi uczestnikami ruchu drogowego. Ich obecność na jezdni zawsze budzi spore kontrowersje. Taka samo jest  przypadku wypadków z udziałem motocykli. Wielu kierowców postrzega je jako to, które spowodowali sami motocykliści, np. jadąc za szybko. Jednak nie zawsze tak jest, niekiedy to właśnie pasażerowie motocykli są poszkodowani. Jakie prawa im przysługują w tej sytuacji? Zobacz, o jakie odszkodowanie może ubiegać się pasażer motocyklu.

 Czy pasażer motocykla dostanie odszkodowanie po wypadku drogowym?

Pasażer motocykla jest tak samo narażony na negatywne skutki wypadków drogowych, jak i kierujący tym pojazdem.  W związku z poniesionymi szkodami może on ubiegać się o odszkodowanie. Otrzyma je zarówno w przypadku, gdy to kierujący motocyklem był sprawcą zdarzenia, jak i wtedy, gdy spowodował je inny członek ruchu drogowego. W pierwszym przypadku rekompensata zostanie wypłacona, z ubezpieczenia OC posiadacza motocykla, natomiast w drugim odszkodowanie należy z się z polisy OC sprawcy wypadku. Do ustalenia pozostaje tylko, kto jest winny całemu zdarzeniu.

Jakie odszkodowanie może otrzymać pasażer motocykla po wypadku drogowym?

Pasażer motocykla może starać się o takie same odszkodowania jak pasażer samochodu osobowego uczestniczącego w zdarzeniu drogowym. Wniosek do ubezpieczyciela sprawcy może więc obejmować rekompensatę w zakresie:

  • Zwrotu kosztów leczenia oraz rehabilitacji, w tym dojazdów do placówek medycznych, zakupu leków i sprzętu medycznego, wynajęcia pomocy pielęgniarskiej itd.,
  • Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ból i ciepnie psychiczne i fizyczne spowodowane wypadkiem,
  • Zwrotu utraconych zarobków w wyniku wypadku i późniejszego leczenia.

Wysokość odszkodowania dla pasażera motocykla

Wysokość odszkodowania dla pasażera motocykla liczona jest na tych samych zasadach co przy szkodach osobowych wynikających z wypadków samochodowych. Sam fakt, że pasażer poruszał się jednośladem, nie wpływa na odmienna ścieżkę likwidacji szkody. Na wysokość wypłacanej rekompensaty mają więc wpływ doznane obrażenia, okoliczności wypadku, sytuacja materialna i życiowa osoby poszkodowanej,  długotrwałość i intensywność leczenia. Należy także pamiętać, że wysokość przyznanego odszkodowania jest ściśle powiązana z tym jakie dowody i dokumenty przedstawi się ubezpieczycielowi na potwierdzenie swoich strat. Im będą one bardziej szczegółowe i jednoznaczne, tym większą rekompensatę się otrzyma.

odszkodowanie z oc sprawcy

Przyczynienie się do wypadku motocyklowego – kiedy firma ubezpieczeniowa może obniżyć wysokość odszkodowania dla pasażera motocykla?

Należy jednak pamiętać, że pasażer motocykla może nie otrzymać odszkodowania lub otrzymać w niższej kwocie, jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że przyczynił się do wypadku lub rozmiaru szkody. Czy faktycznie tak było, będzie wynikać z analizy i zbadania okoliczności wypadku przez firmę ubezpieczeniową. Może on odmówić wypłaty odszkodowania, gdy np. pasażer motocykla nie miał na sobie kasku ochronnego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Należy jednak pamiętać, że zadaniem ubezpieczenia jest wykazanie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy zachowaniem pasażera a powstałymi szkodami. Oznacza to, że np. brak kasku nie może być podstawą do obniżenia świadczenia, jeśli poszkodowany nie odniósł ran i uszczerbków głowy lub szyi, a np. złamał nogę. Z błędną argumentacją ubezpieczyciela warto walczyć i odwoływać się od niekorzystnej decyzji.

Odszkodowanie za zniszczona odzież motocyklową

W przypadku wypadku na motocyklu uszkodzeniu może ulec nie tylko człowiek, ale i jego mienie, np. odzież motocyklowa. Jest ona noszona po to, aby zminimalizować skutki kolizji i wypadków np. otarć. Z chwilą wypadku często odzież nadaje się do wyrzucenia i powstaje potrzeba zakupu nowej. Jest to nie tania inwestycja, więc poszkodowani szukają sposobu na to, aby ubezpieczyciel pokrył ten zakup. I istotnie mają oni podstawy domagania się odszkodowania za zniszczona odzież motocyklową. Wynika to z tego, że poszkodowanemu należy się zwrot wszelkich kosztów, które poniósł w wyniku wypadku, a także wszystkich strat. Nie ma tu znaczenia ich wielkość i koszt. W skład tych strat można zaliczyć odzież motocyklową, która została w następstwie zdarzenia zniszczona lub uszkodzona np. rozdarta.

Sam pasażer podróżujący motocyklem ma znikomy wpływ na jazdę i zazwyczaj nie przyczynia się do powstania wypadku. Oznacza to, że uzyskanie przez niego odszkodowania jest dość proste. Otrzymuje je niemal zawsze, ponieważ może domagać się go niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku. Jednym utrudnieniem przy walce o odszkodowanie dla pasażera motocykla jest podejście firm ubezpieczeniowych. Wiele z nich, zresztą podobnie jak w przypadku wypadków samochodowych, stara się zaniżyć kotwę rekompensaty udowadniający, że pasażer przyczynił się do rozmiaru szkody. Na szczęście poszkodowani bez problemu mogą walczyć z takimi decyzjami ubezpieczycieli.  Obowiązuje ich ta sama ścieżka odwoławcza co przy wypadku samochodowym, czyli najpierw reklamacja, kolejno Rzecznik Finansowy i w ostateczności postępowanie sądowe.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here