Poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej może ubiegać się o różnego rodzaju pomoc finansową wypłacana z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Jedną z form takiej pomocy jest odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej samochodu. Zobacz, jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać oraz na jakich zasadach firmy ubezpieczeniowe kształtują wysokość tej rekompensaty.
Na czym polega zasada pełnego odszkodowania?
W przypadku, gdy w wypadku drogowym lub kolizji zostanie uszkodzony ubezpieczony samochód, to poszkodowanemu przysługuje prawo do wypłaty odszkodowania a tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Prawo to wynika stąd, że zgodnie z przepisami kwota wypłacana z polisy OC sprawcy powinna zawierać koszt naprawy pojazdu oraz odzwierciedlać utraconą wartość handlową auta.
Czym jest utracona wartość handlowa pojazdu?
Utraconą wartość handlową pojazdu rozumie się jako różnice pomiędzy ceną sprzedaży samochodu powypadkowego, a pojazdu o takich samych parametrach, który nie był naprawiany i nie uczestniczył w wypadku.
Różnica ta występuje zawsze, ponieważ wartość powypadkowego pojazdu maleje i nigdy nie jest on wart tyle i samochód, który nie brał udziału w wypadku. Oznacza to, że poszkodowany kierowca, który będzie chciał sprzedać auto, będzie stratny na transakcji. Wypłacone odszkodowanie ma mu to zrekompensować.
Kiedy można starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?
O odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu może starać się każdy poszkodowany kierowca. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, kiedy ubezpieczyciel orzeka o szkodzie całkowitej, wtedy rekompensata się nie należy.
Należy też pamiętać, że wraz z wiekiem samochodu wartość tego odszkodowanie maleje. Im pojazd jest starszy, tym jego wartość handlowa jest mniejsza. Oznacza to, że na wysokie rekompensaty mogą liczyć właściciele nowych samochodów. Stowarzyszenia EKSPERTMOT do przygotowanej przez siebie instrukcji wprowadza zapis, że uzyskanie takiego odszkodowania jest możliwe w przypadku samochodów, których wiek nie przekracza 6 lat.
Ile wynosi odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?
Aktualnie przepisy prawa nie określają, na podstawie jakiej metody określa się wysokość tego świadczenia. Firmy ubezpieczeniowej mają więc w tym dowolność. Najczęściej stosują one Instrukcję Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. Instrukcja ta została przygotowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT.
Jak starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu?
O odszkodowanie z tytułu utraconej wartości handlowej samochodu można starać się w momencie składania wniosku o pozostałe roszczenia względem ubezpieczyciela sprawcy wypadku. O świadczenie można wystąpić również w oddzielnym postępowaniu, które wytacza się po zakończeniu przez ubezpieczyciela kosztów naprawy auta. Roszczenie o utratę wartości handlowej przedawnia się po 3 latach od powstania szkody. Jeśli chce się więc wystąpić o nie, koniecznie należy złożyć wniosek w terminie, inaczej będzie nieuwzględniony przez ubezpieczyciela.