Podatek VAT, to podatek od towarów i usług. Nalicza się go od wartości dodanej. Dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale i nabywców, ponieważ jego wartość jest doliczana do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży. Stawki podatku VAT są odgórnie ustalone przez ustawodawcę. Różnym towarom i usługom, przypisane są odmienne stawki.
Kiedy należy płacić podatek VAT?
FIrmy, które są zobowiązane do płacenia podatku VAT, rozliczający się z Urzędem Skarbowym co miesiąc. Muszą to zrobić do 25 dnia każdego miesiąca. Aby zostać ‚vatowcem’ należy złożyć specjalny formularz VAT-7. Podatek VAT można również płacić co kwartał, ale tylko w określonych przypadkach. Wtedy wpłaty, należy dokonać do 25 dnia każdego miesiąca, następującego po kwartale.
Co zrobić, żeby płacić mniejszy VAT?
Większość przedsiębiorców zastanawia się na tym, czy da się coś zrobić, żeby móc płacić mniejszy VAT. Osoby, które dopiero rozpoczęły własną działalność, mają możliwość skorzystania z ulg podatkowych. A co z pozostałymi firmami? Jeżeli przychód w danej firmie za poprzedni rok, nie przekroczył 200 000 zł, to przedsiębiorca jest zwolniony z płacenia podatku VAT.
Kwartalne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy osiągają różne przychody w każdym miesiącu. Poprzez rozliczanie kwartalne, można zachować płynność finansową.
Przeczytaj też: http://www.plansys.pl/wypalenie-zawodowe-jak-je-zwalczyc/
Co można wliczyć w koszty firmy?
Podatek dochodowy, to kolejny rodzaj podatku, który muszą płacić przedsiębiorcy. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek dokumentowania wszystkich transakcji, do których dochodzi w firmie. Dokumenty, które mogą potwierdzić konkretny wydatek to:
- paragon (z numerem NIP przedsiębiorcy),
- rachunek,
- faktura,
- rachunek celny.
W przypadku podatku dochodowego, podstawa opodatkowania jest dochód. Dochód to przychód, który został pomniejszony o koszty. Koszty to z kolei wydatki, które zostały poniesione przez przedsiębiorcę, w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła.
Co można wrzucić w koszty firmy? Do najczęstszych kosztów, zaliczamy:
- wynajem lokalu,
- opłaty urzędowe, skarbowe,
- środki trwałe,
- materiały,
- rachunki za media, telefon i internet,
- wydatki związane z marketingiem,
- opłata za usługi księgowe.
Źródło: https://www.praktycznyebiznes.pl/