Oprócz obowiązkowych ubezpieczeń wymaganych prawem takich jak ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie rolników czy budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wyróżniamy również nieobowiązkowe ubezpieczenia.
Ubezpieczenie AC samochodu
Przyzwyczajeni jesteśmy co rok opłacać ubezpieczenie OC samochodu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie to chroni od konsekwencji finansowych strat spowodowanych przez kierującego takim samochodem na osobach trzecich i ich mieniu. Nie chroni jednak od strat spowodowanych na własnym mieniu, czyli własnym samochodzie. Ubezpieczenie AC pozwala Ci uzyskać odszkodowanie w sytuacji, kiedy to Ty będziesz sprawcą wypadku lub stłuczki drogowej. W takiej sytuacji OC pokryje szkody na samochodzie poszkodowanego, natomiast AC pozwoli na pokrycie szkód wynikających z uszkodzenia Twojego samochodu.
Ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, ale naprawdę warto je mieć, bo nigdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość. Sąsiad z góry może mieć awarię instalacji hydraulicznej i zalać Twoje mieszkanie, a z braku ubezpieczenia nie odzyskasz ani złotówki. Ubezpieczenie mieszkania ochroni Cię też przed stratami spowodowanymi pożarem, przepięciem albo powodzią. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto ubezpieczyć dom i mieszkanie, przeczytaj więcej na https://superfinansowy.pl/ubezpieczenia/czy-warto-ubezpieczyc-dom-i-mieszkanie.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie społeczne w ZUS czy KRUS niestety nie jest na tyle kompleksowe, by zrefundować wszystkie koszty leczenia, koszty zakupu leków czy rehabilitacji. Mimo wysokich opłat za te ubezpieczenia jednak nie należy nam się wiele świadczeń, z których można korzystać, posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy się na przykład leczyć w prywatnych klinikach i u lekarzy specjalistów, którzy często działają na zdecydowanie wyższym poziomie, niż lekarze podpisujący umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ubezpieczenie na życie
Życie niestety czasami bywa przewrotne i bardzo niesprawiedliwe. Nigdy nie wiemy, co przyniesie następny dzień. Możemy wyjść na ulicę i już nie wrócić do domu, zostawiając przy tym rodzinę, w tym małe dzieci. Ubezpieczenie na życie pozwala zapewnić rodzinie byt na wypadek naszej śmierci. W przypadku braku takiego ubezpieczenia, gdy umiera główny żywiciel rodziny, rodzina to zostaje właściwie bez środków do życia. Jeżeli osoba ta wykupiła wcześniej ubezpieczenie na życie, to odszkodowanie, które wynika z tej polisy, pozwoli rodzinie choćby w pewnym stopniu powetować sobie stratę ukochanej osoby. Dzieci będą mogły się dalej uczyć, np. iść na studia i nie będą miały problemów z brakiem pieniędzy.
Ubezpieczenie w podróży, np. na narty
Kiedy wyjeżdżamy, często w ferworze przygotowań i ekscytacji spowodowanej wycieczką, zapominamy o zabezpieczeniu się na wypadek przykrych ewentualności. O ile ubezpieczenie zdrowotne działa również na terenie Unii Europejskiej, o ile mamy kartę EKUZ, o tyle poza granicami Unii Europejskiej oraz w przypadku braku posiadania takiej karty, możemy mieć ogromny problem z otrzymaniem pomocy medycznej, a nawet jeśli ją otrzymamy, to może być ona bardzo kosztowna. Dlatego dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, na przykład na wyjazd na narty czy na inną niebezpieczną wycieczkę, daje nam gwarancję, że w razie jakiegokolwiek urazu lub problemowej sytuacji uzyskamy fachową pomoc i jednocześnie nie zrujnuje to naszego portfela.
Ubezpieczenie sprzętu RTV I AGD
Bardzo interesującym typem ubezpieczenia jest też ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD. Można ten sprzęt ubezpieczyć od kradzieży, zniszczenia, a nawet od uszkodzenia spowodowanego na przykład przepięciem.