Każdy kierowca, kupując nowe auto chucha i dmucha na nie. Dba, aby było posprzątane, parkowane w bezpiecznym miejscu i nienarażone na obtarcia czy stłuczki. Jednak niekiedy nawet przy takich staraniach nowy samochód może ulec uszkodzeniu. Co więcej, są kierowcy, którym przydarzyła się kolizja zaraz po wyjechaniu z salonu samochodowego. W takich sytuacjach zdenerwowanie właściciela samochodu osiąga granicę krytyczną. Oprócz tego, że muszą zmagać się z ubezpieczycielem, to jeszcze ich nowy samochód został uszkodzony. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie odszkodowanie można otrzymać za nowy samochód?
Ile wynosi odszkodowanie za uszkodzenie nowego samochodu?
Zgodnie z przepisami prawa nie istnieją żadne zasady mówiącą o tym, jak wysokie odszkodowanie można otrzymać za stary lub nowy samochód. Każdy przypadek uszkodzenia pojazdu, który następuje w efekcie kolizji, jest oceniony i wyceniany indywidualnie. Stąd też trudno mówić nawet o widełkach cenowych. Oznacza to, że każdy samochód, który uczestniczy w kolizji czy wypadku, musi przejść ocenę rzeczoznawcy. To on na podstawie oględzin i kosztorysu szacuje wysokość odszkodowania. Wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie z OC sprawcy powinno wystarczyć na pokrycie wszelkich strat związanych z wypadkiem. Oznacza to, że rzeczoznawca, ustalając wysokość odszkodowania, nie bierze pod uwagę to jakie są rozmiary powstałej szkody oraz jakie są ceny części i naprawy pojazdu. Istotny wpływ ma również sama wartość samochodu.
Jak ustalić wartość auta do wypłaty odszkodowania?
Wartość auta to jeden z istotniejszych czynników wpływających na wysokość rekompensaty. W przypadku nowych samochodów wartość pojazdu jest dość prosta do ustalenia. Na jej poznanie istnieją dwa sposoby. Najprostszym jest faktura VAT, która została wystawiona przez dealera samochodowego. Kwota, która na niej widnieje, jest wartością samochodu. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje ona jedynie przez pierwsze pół roku po wystawieniu dokumentu. Po upływie tego czasu firma ubezpieczeniowa, aby ustalić wartość samochodu, korzysta z programu kosztorysowego. Program ten ma również zastosowanie w przypadku, gdy samochód był wcześniej serwisowany lub naprawiany.
Właściciel nowego samochodu, który chce sprawdzić na własną rękę, jak wysokie odszkodowanie mu przysługuje, nie powinien kierować się informacjami udostępnionymi przez innych kierowców, którzy mieli podobne stłuczki. Wynika to z tego, że wartość nowego samochodu zawsze jest wyższa niż tego, który po drogach jeździ już jakiś czas. W związku z tym właściciel nowego samochodu otrzyma wyższe świadczenie, nawet jeśli zakres uszkodzeń był taki sam.
Szkoda całkowita nowego samochodu z salonu
Poważny wypadek czy kolizja może spowodować, że nawet nowy samochód prosto z salonu będzie się nadawał tylko na złom. Gdy tak się stanie, rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej orzeknie o szkodzie całkowitej. Oznacza to, że cena naprawy jest wyższa niż wartość samochodu. W przypadku aut prosto z salonu rzadko występują tego typu sytuacje, ale są one możliwe. W takim przypadku poszkodowany również ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Jego wysokość uzależniona jest od wartości samochodu w dniu wypadku oraz wartości wraku.
Przy orzeczeniu o szkodzie całkowitej nowego samochodu obowiązuje więc ta sama zasada co przy wypłacie odszkodowania za naprawy – im wyższa wartość samochodu, tym wyższa kwota rekompensaty. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku odszkodowania za szkodę całkowitą jest ono różnicą w wartości nieuszkodzonego samochodu, a wraku. Wrakiem poszkodowany może dowolnie dysponować, np. sprzedając go. Poszkodowany musi jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić, czy ubezpieczyciel ma racje, orzekając o szkodzie całkowitej samochodu. W tym celu najlepiej jest powołać niezależnego rzeczoznawcę. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, od decyzji firmy ubezpieczeniowej można się odwołać. W przypadku, gdy decyzja o szkodzie całkowitej jest właściwa, poszkodowany w myśl przepisów, może liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w zagospodarowaniu wraku.
Wyższa kwota odszkodowania za nowy samochód
Z racji tego, że na wysokość odszkodowania z OC sprawcy, duży wpływa ma wycena wartości samochodu na dzień wypadku, właściciele nowych pojazdów mogą liczyć na to, że otrzymają wyższą rekompensatę od ubezpieczyciela niż właściciela aut używanych. Różnice mogą wynosić nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak sama wysokość odszkodowania zawsze zależy od rozmiaru szkód, za wgniecie nie czy rysę otrzyma się mniej pieniędzy niż w przypadku orzeczenia o szkodzie całkowitej. Właściciele nowych samochodów nie powinni także zapominać, że w ich przypadku proces likwidacji szkody przebiega w standardowym trybie. Nie obejdzie się bez dokumentacji fotograficznej zniszczeń oraz oświadczenia o winie sprawcy. Konieczny jest również kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym, które skieruje na miejsce zdarzenia rzeczoznawcę. O tych krokach nie można zapomnieć, ponieważ nawet w przypadku nowego samochodu można mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania.