Posiadanie własnego samochodu ułatwia nam wiele spraw w naszym codziennym życiu. Dzięki czterem kółkom możemy zrobić większe zakupy w hipermarkecie, szybciej dotrzeć do pracy lub na uczelnię, odebrać dziecko z przedszkola, czy też wyjechać na upragnione wakacje albo krótki weekendowy wypad na łono natury. Oczywiście z posiadaniem samochodu wiążą się także różne obowiązki. Należy więc dbać o jego stan techniczny, bo to może mieć wpływ na poziom naszego bezpieczeństwa na drodze. Warto też tutaj pamiętać o takich polisach ubezpieczeniowych jak OC i AC, gdyż dzięki nim możemy np. otrzymać odszkodowanie albo pokryć koszt wyrządzonej szkody. Samochód powinien być także zadbany, bo jazda ładnym autem to o wiele większa przyjemność dla każdego, kto nim kieruje. Zapewne nie wszystkich przykrych wydarzeń uda nam się uniknąć, ale z pewnością warto się starać, by tak właśnie było.
Zgubione kluczyki, naprawienie szkody oraz inne przypadki – gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach?
Z pewnością kluczową sprawą dla każdej osoby, która ma samochód jest ubezpieczenie OC. Bez takiego zabezpieczenia nie wolno się poruszać samochodem po drogach. Ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, to należy szukać takich rozwiązań, które będą dla nas najtańsze. Dobrym rozwiązaniem będzie także inwestycja w dobrowolne ubezpieczenie AC, dzięki któremu w wyniku kolizji lub wypadku oraz powstania szkody na naszą niekorzyść, ubezpieczenie pokryje ten nieprzyjemny przypadek. W przypadku, gdy odpowiedzialność odszkodowawcza jest dość sporych rozmiarów, możemy się liczyć z tym, że postępowanie może potrwać dość długo. Podobnym problemem mogą się okazać zgubione kluczyki do samochodu: http://ceny-oc.pl/zgubione-kluczyki-do-samochodu-a-ubezpieczenie/. Podpisując polisę ubezpieczeniową podajemy, ile kluczyków samochodowych dokładnie posiadamy. Zagubienie jednego z nich oraz niezgłoszenie tego do ubezpieczyciela, może spowodować, że uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe. Jeśli podczas zawierania umowy AC nie podamy, że np. mamy więcej kluczyków do samochodu, to może owocować nieuznaniem naszej szkody majątkowej oraz zakończyć się odmową wypłaty odszkodowania.
Warto inwestować w różne zabezpieczenia – odszkodowania powypadkowe mają sens
Pamiętajmy także, że zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko w zakresie normalnym danej szkody. W przypadku kradzieży kluczyków do samochodu o zaistniałym fakcie należy powiadomić jak najszybciej organy ścigania oraz ubezpieczyciela. Okoliczności zdarzenia będą tutaj miały kluczowe znaczenie. Oprócz problemów z kluczykami, kłopotem może być także brak karty pojazdu, czy też dowodu rejestracyjnego. To są także przypadki, w których za szkody wyrządzone może nie zostać nam wypłacone odszkodowanie. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dokładnie sprawdzać, kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą, mając na uwadze potencjalne zmniejszenie świadczeń odszkodowawczych. Koniecznie należy także sprawdzić, czy kluczki samochodowe pasują do naszego auta. Czasem może się bowiem zdarzyć tak, że klucz zapasowy nie jest kluczem do tego samochodu. Takie pomyłki mogą mieć miejsce, np. w przypadku aut używanych. Sprawdzenie tego należy do podmiotu odpowiedzialnego za kluczyki, czyli do właściciela samochodu. Jeśli dopilnujemy tych szczegółów, to możemy być pewni, że normalne następstwa działania, w wyniku kradzieży kluczyków lub samochodu, doprowadzą do tego, że nasze roszczenia zostaną zaspokojone w pełni. Przywrócenie stanu poprzedniego to coś, czego oczekujemy, podpisując umowę ubezpieczeniową OC i AC. Kluczyków do samochodu trzeba więc pilnować jak oka w głowie.