Rekuperacja i pompa ciepła w ekonomicznej instalacji grzewczej

0
672

W dobie nieustannie wzrastających cen paliw kopalnych coraz więcej właścicieli domów zastanawia się nad gruntowną modernizacją instalacji grzewczych z myślą o oszczędzaniu.

W ostatnich latach sporo mówiło się na temat potrzeby dywersyfikacji źródeł energii, tak by ograniczać wykorzystywanie paliw kopalnych takich jak ropa, węgiel oraz gaz. Ostatnie miesiące sprawiły z kolei, że możliwość uniezależnienia się od węgla czy gazu stała się czymś ogromnie pożądanym. Na szczęście nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie techniki grzewczej umożliwiają w pewnym stopniu takie założenia.

Rekuperacja – na czym to polega?

Rekuperacja jest to w istocie system wentylacji z wymiennikiem ciepła. To oczywiste, że każdy budynek musi mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, do wszystkich wnętrz musi dopływać świeże powietrze z zewnątrz budynku. ‘Zużyte’ powietrze z pomieszczeń wydalane jest na zewnątrz. W sezonie grzewczym, gdy na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domach zużywa się spore ilości różnego typu paliw, każdy sposób na niwelowanie strat energii w budynku przyczynia się do znaczących oszczędności. Jednym z systemów, które sprawiają, że tracona jest energia w budynku jest wentylacja. Ogrzane powietrze z wewnątrz pomieszczeń jest systematycznie wypychane, a zamiast niego wtłaczane jest nowe, świeże, ale jednocześnie chłodne. System wentylacji może generować spore straty w energii cieplnej. Bezpowrotnie ulatuje ona kanałami wentylacyjnymi. Sposobem na ich zniwelowanie jest technologia rekuperacji.

odszkodowanie z oc sprawcy

Rekuperatory sprawiają, że energia cieplna zmagazynowana w ogrzanym powietrzu wypychanym z budynku jest odzyskiwana. W specjalnie zaprojektowanych wymiennikach ciepła jest ona wykorzystywana do podgrzewania strumienia świeżego powietrza, dzięki czemu instalacja grzewcza nie musi go nieustannie podgrzewać. Jak nietrudno się domyśleć wiąże się to z określonymi niemałymi oszczędnościami.

Rekuperatory – zalety

Oszczędność energii grzewczej to nie jedyna zaleta systemów rekuperacji. Dla wielu inwestorów ogromne znaczenie ma możliwość oczyszczania powietrza wtłaczanego do wnętrza mieszkania. Dzięki temu do mieszkania nie dostaje się smog i alergeny, które są przyczyną przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych u wielu ludzi. Co ciekawe czyste powietrze w mieszkaniu sprawia, że nie trzeba w nim zbyt często sprzątać, ponieważ kurz gromadzi się bardzo powoli. Wiele osób w miastach wprowadzających się do domu z rekuperacją jest wręcz zszokowanych stanem filtrów powietrza po sezonie grzewczym. Wkłady filtrujące niejednokrotnie są wręcz zapchane czarnym pyłem. Wszystko to przechodzi przez nasze płuca, gdy oddychamy nie oczyszczonym powietrzem! Posiadając w domu sprawny rekuperator nie musimy się już martwić powszechnym smogiem. Nie ma dla nas już znaczenia czym w kotłach grzewczych palą sąsiedzi. Rekuperacja sprawia, że w swoim domu oddychasz zawsze czystym i świeżym powietrzem. Ponieważ instalacja rekuperacji rozprowadza powietrze w całym mieszkaniu, niepotrzebne staje się jego wietrzenie poprzez otwieranie okien. Doceniają to szczególnie osoby mieszkające w rejonach o dużym natężeniu ruchu, gdzie przy otwartym oknie, nieustannie docierają z zewnątrz najróżniejsze hałasy. Rekuperator oczyszcza i podgrzewa świeże powietrze napływające do mieszkania utrzymując jego wilgotność na optymalnym dla naszego zdrowia poziomie. Prawidłowa wilgotność powietrza w domu niweluje także ryzyko powstawania grzybów oraz pleśni.

odszkodowanie z oc sprawcy

Rekuperacja w domach energooszczędnych

Rekuperacja to rozwiązanie, które jest w zasadzie nieodłącznym elementem budynku energooszczędnego lub pasywnego. W połączeniu z wydajnie pracującą pompą ciepła, rekuperacja umożliwia utrzymanie zapotrzebowania energetycznego budynku na minimalnym poziomie. Chociaż w ostatniej dekadzie pompy ciepła w Polsce zyskiwały na popularności, w ostatnich miesiącach popyt na nie wzrósł już wielokrotnie. Przyczyniły się do tego nieustannie drożejące paliwa. W 2021 roku pompami ciepła zainteresowali się przede wszystkim właściciele budynków firmowych. Wiele firm i najróżniejszego typu instytucji i placówek musiało się pogodzić ze wzrostami cen gazu sięgającymi nawet kilkuset procent. W takiej nowej rzeczywistości, inwestycja w pompę ciepła pozwalającą na redukcję opłat rzędu 70% okazała się doskonałym rozwiązaniem. Można to szybko i w prosty sposób wyliczyć. Jeśli firma musi co roku wydawać na ogrzewanie ok. 40 tys. złotych, inwestycja kilkudziesięciu tysięcy złotych w pompę ciepła oraz rekuperację z taniereku.pl najprawdopodobniej zwróci się już nawet po 3 latach użytkowania. Obecnie w Polsce najczęściej inwestuje się w powietrzne pompy ciepła, które pozwalają na pozyskiwanie energii z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku.

Inwestycja w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz instalacje ograniczające jej zużycie to znakomity sposób na oszczędzanie funduszy. Jest to także krok w kierunku dbania o prawidłowy stan naszego zdrowia, oraz otaczającego nas środowiska naturalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here