Kradzież samochodu z dokumentami. Czy dostaniesz odszkodowanie?

0
3620

Dowód rejestracyjny oraz polisę OC zazwyczaj trzymamy w schowku w samochodzie. Nie jest to jednak dobre miejsce na przechowywanie tak ważnych dokumentów, zwłaszcza w przypadku kradzieży. Te dokumenty oraz prawo jazdy kierowca zawsze powinien mieć przy sobie, ponieważ są one niezbędne nie tylko przy kontroli policyjnej, ale i przy zgłoszeniu szkody, jaką jest właśnie kradzież.

Zgłoszenie kradzieży do swojego ubezpieczyciela

Zgłaszając kradzież samochodu do firmy ubezpieczeniowej jest zobowiązany przekazać dowód rejestracyjny i kartę auta. Musisz również oddać klucze oraz inne urządzenia służące do otwierania samochodu – sterowniki.

Jeśli zostawiłeś te dokumenty w skradzionym samochodzie to nie masz jak ich dostarczyć. Mimo to możesz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, ale musisz liczyć się z tym, że wypłata odszkodowania nie zostanie przyznana, ponieważ właśnie te dokumenty są niezbędne przy zgłaszaniu wniosku o odszkodowanie. Ponieważ dokumenty te muszą być odpowiednio strzeżone pozostawienie ich w schowku pod Twoją nieobecność jest Twoim zaniedbaniem. Inaczej jest, gdy przebywasz w samochodzie i dokumenty masz w schowku, wtedy Ty jesteś na ich straży, gdy wyjdziesz z samochodu są już niepilnowane.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia AC znajdziesz katalog wyłączenia odpowiedzialności, który mówi o sytuacjach, w których firma ubezpieczeniowa może nie przyznać odszkodowania, jedna z nich jest właśnie nieodpowiednia zabezpieczenie dokumentów, czyli po prostu pozostawienie ich w samochodzie.

Wyjątek

Jeśli Twój samochód pewnego dnia po prostu zniknie sprzed Twojego domu musisz liczyć się z tym, że być może nigdy go nie odzyskasz i nie otrzymasz odszkodowania. Sytuacja ma się jednak inaczej, kiedy dojdzie do rozboju. Rozbój to sytuacja zagrożenia życia, kiedy złodziej zmusza Cię do oddania samochodu, kluczyków do samochodu grożąc Tobie lub Twojej rodzinie, może to być akt przemocy lub zagrożenie aktem przemocy. W takiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie, ponieważ nie ma mowy, abyś przerwał złodziejowi i powiedział: “Przepraszam, już oddaję samochód, tylko wyciągnę z niego dokumenty”.

odszkodowanie z oc sprawcy

Po nastąpieniu rozboju musisz jak najszybciej poinformować Policję, ponieważ spisze ona protokół na podstawie którego będziesz mógł uzyskać odszkodowanie. Jest to potwierdzenie tego, że zostałeś napadnięty i nie dotyczy Cię zapis w katalogu wyłączenia odpowiedzialności, czyli nie liczy się to, że dokumenty zostały w skradzionym pojeździe.

odszkodowanie z oc sprawcy

Powyższy wyjątek potwierdza Sąd Apelacyjny w Warszawie, wskazując na to, że zuchwała kradzież (kradzież wzmocniona przemocą lub groźbą przemocy) i przez to pozostawienie w samochodzie dokumentów nie jest naruszeniem obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów i przez to nie stanowi podstawy do odmowy wypłacenia ubezpieczenia.

Sytuacje sporne

Istnieją sposoby kradzieży, które mogą powodować wątpliwości ubezpieczyciela. Jedną z nich może być podstępne wypłoszenie kierowcy z samochodu, np. powodując jakiś hałas w tylnej części auta sugerujący, że coś mogło się uszkodzić. Kierowca wtedy wybiega z pojazdu, żeby sprawdzić, co zostało uszkodzone, a jakie jest jego zdziwienie, gdy jego własny samochód nagle odjeżdża z zawrotną prędkością. Złodziej korzysta z tego, że kierowca zostawia kluczyki w stacyjce, wsiada za kierownicę i odjeżdża.

Z jednej strony można tutaj winić kierowcę, ponieważ nie zabezpieczył odpowiednio samochodu. Każdy mógł wsiąść i odjechać. Złodziej nie użył ani przemocy, ani groźby, że zrobi krzywdę kierowcy lub jego rodzinie. Z drugiej jednak strony sytuacja została ukartowana, kierowca został niemal zmuszony, żeby opuścić samochód. Taką kradzież można nazwać zuchwałą, zgodnie z tym, co stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie. Było to ewidentne oszustwo mające na celu kradzież.

Punkt widzenia firm ubezpieczeniowych

Wymóg odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów to sposób zabezpieczenia również firmy ubezpieczeniowej. Wypłacanie odszkodowań każdemu, kto stracił samochód z dokumentami w środku niesie zbyt duże ryzyko, również ryzyko oszukania ubezpieczeniowej.

Podsumowanie

Obowiązkiem każdego kierowcy jest zabezpieczenie dokumentów: dowodu rejestracyjnego. Gdy samochód zostanie skradziony jesteśmy zobowiązani przedstawić ten dokument ubezpieczycielowi, jeśli chcemy mieć wypłacone odszkodowanie. Jednak kradzież samochodu wraz z dokumentami uniemożliwia nam uzyskanie odszkodowania, ponieważ pogwałciliśmy nasz obowiązek, jakim jest staranne zabezpieczenie dokumentów. Pozostawienie ich w schowku samochodu nie było dobrym pomysłem. Informację o tym, jakie sytuacje wykluczają wypłacenie odszkodowania są zawarte w katalogu wyłączeń odpowiedzialności, który jest dokumentem z jakim należy się zapoznać wybierając ubezpieczenie AC. To właśnie tam znajdziemy informację, że wyjątkiem od kradzieży samochodu, w którym zostawiliśmy dokumenty jest rozbój, czyli kradzież przy użyciu przemocy lub groźby zastosowania tej przemocy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien wypłacić nam odpowiednią sumę, mimo, że nie mamy wymaganych dokumentów.

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here