Zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego: komu przysługuje i kiedy?

0
3240

Uszkodzonym w  trakcie kolizji czy wypadku samochodem nie zawsze da się poruszać. Bardzo często pojazd należy zostawić na kilka dni, a nawet tygodniu w warsztacie samochodowym, w którym dokonywane są naprawy. Jest to duże utrudnienie dla poszkodowanego. Jeśli nie ma on drugiego samochodu, jego zdolność poruszania się jest znacznie ograniczona. Te utrudnienia dotyczą nie tylko osób, które potrzebują samochodu do pracy, ale i tych, którzy wykorzystują go np. do przewożenia dzieci do szkoły. W takim przypadku zgodnie z przepisami poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy lub zwrot kosztów jego najmu. Jednak ubezpieczyciele często odmawiają pokrycia takich kosztów. Zobacz czy mają do tego prawa.

Kiedy ma się prawo do pojazdu zastępczego?

Prawo do samochodu zastępczego przysługuje każdemu poszkodowanemu bez wglądu na to, czy szkoda powstała w trakcie wypadku/kolizji jest całkowita, czy częściowa. W tym drugim przypadku (szkody częściowej) poszkodowany może liczyć na zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego w okresie naprawy pojazdu, w przypadku szkody całkowitej auto zastępcze przysługuje do czasu zakupu nowego. Nie ma tutaj znaczenia łatwy dostęp do komunikacji publicznej oraz to, do jakich celów się wykorzystuje auto (prywatnych/zawodowych).

Czy ubezpieczyciel zawsze zwróci koszty wynajmu samochody zastępczego?

Większość poszkodowanych decyduje się na wynajem auta zastępczego na własną rękę.  Jednak wybierając tę opcję, należy mieć na uwadze, że ubezpieczyciel w pewnych sytuacjach  może odmówić zwrotu poniesionych kosztów. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać, że samochód zastępczy powinien być o podobnej klasie, parapetach i specyfikacji co ten uszkodzony. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na stawki najmu auta w wypożyczalni. Nie mogą one przekraczać średniej ceny najmu obowiązującej w mieście/ regionie. Jeśli nie zastosuje się do tych uwag, ubezpieczyciel może odrzucić wniosek o zwrot kosztów samochodu zastępczego.

Na, ile można wynająć samochód zastępczy?

Ścisłym regulacjom podlega także czas najmu auta zastępczego. Zwrot kosztów jego wynajmu należy się za okres, w którym faktycznie było się pozbawionym możliwości korzystania ze swojego samochodu. Oznacza to, że pojazd należy zwrócić wraz z odbiorem swojego z warsztatu. W przypadku szkody całkowite można korzystać z auta do momentu zakupu nowego, ale nie dłużej niż do chwili wypłaty odszkodowania.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy nie można wynająć samochody zastępczego na koszt ubezpieczyciela?

Firma ubezpieczeniowa odrzuci także roszczenia dotyczące zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego w przypadku, gdy udowodni, że poszkodowany ma inny samochód, którym może jeździć w trakcie naprawiania tego uszkodzonego.  Przesłanką do odrzucenia roszczenie jest też fakt nieprzedstawienia ubezpieczycielowi dowodów na wynajem samochodu i jego eksploatacji np. faktury z wypożyczalni, rachunków za benzynę itd.

Wynajem samochody zastępczego budzi wiele kontrowersji u ubezpieczycieli, część towarzystw niechętnie zwraca koszty najmu i stara się je zminimalizować i ograniczyć. Stąd też niekiedy można spotkać się z praktykami pomniejszania wydanej kwoty o tzw. wydatki eksploatacyjne, które poszkodowany poniósłby, jeżdżąc swoim  samochodem.

odszkodowanie z oc sprawcy

 

[Głosów:1    Średnia:3/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here