Przez lata Towarzystwa Ubezpieczeniowe walczyły o klienta niską ceną, co pociągało za sobą nierzetelne rozliczanie szkód komunikacyjnych. Poszkodowany w wypadku samochodowym lub kolizji rzadko uzyskiwał pewną rekompensatę a na odszkodowanie musiał czekać długie miesiące.
Zalecenia KNF w sprawie podwyżek ubezpieczenia OC
W wyniku dużej ilości skarg KNF przeprowadził kontrole w Towarzystwach Ubezpieczeniowych stwierdzając rażące naruszenia obowiązków przez ubezpieczycieli. KNF nakazał wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości, bez prawa do obniżenia wartości części o tzw. amortyzację. Szkoda powinna być likwidowana niezwłocznie, a okres oczekiwania na wypłatę nie dłuższy niż 30 dni.
1 kwietnia 2015 roku kilka największym Towarzystw wprowadziło tzw. bezpośrednią likwidację szkód (BLS), która umożliwia poszkodowanemu załatwienie wszystkich formalności u swojego ubezpieczyciela. Z czasem do programu zaczęły dołączać następne firmy ubezpieczeniowe. Zakończyła się walka cenowa o klienta. Jakość obsługi klienta zdecydowanie wzrosła, jednak pociągnęło to za sobą wzrost cen polis OC i AC.
Cena ubezpieczenia OC uzależniona od wielu czynników
Do czynników wpływających na cenę ubezpieczenia zaliczamy przede wszystkim:
- wiek kierowcy,
- doświadczenie kierowcy i lata bezszkodowej jazdy,
- markę i wiek samochodu,
- miejsce zamieszkania.
Najdrożej za ubezpieczenia komunikacyjne płacą młodzi kierowcy. Za młodego kierowcę uważa się osobę która nie skończyła 26 lat lub mająca prawo jazdy krócej niż 3 lata. Nie oznacza to, że we wszystkich towarzystwach cena jest tak samo wysoka, a młody kierowca nie może skorzystać z promocji.
Jak szukać promocji i zniżek na ubezpieczenia komunikacyjne OC
Na rynku ubezpieczeniowym działa kilkanaście towarzystw mających w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. Sposobem na sprawdzenie i porównanie tak dużej ilości ofert jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Poprzez stronę internetową można również wykupić ubezpieczenie, zadać pytanie na czacie lub poprosić o telefon specjalisty.