Odszkodowanie za wypadek samochodowy: ile Ci się należy za złamania?

0
5327

Wypadek samochodowy jest zdarzeniem drogowym, w którym cierpią nie tylko przedmioty nieożywione np. samochody, ale także i ludzie. Ich obrażenia mogą być lekkie takie jak złamana noga lub bardzo ciężkie. Jednak za każde z takich zdarzeń poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Może ubiegać się o nie zarówno kierowca, który doznał obrażeń, jak i pasażer. Zobacz, jak się starać o odszkodowanie za wypadek samochodowy oraz jakie sumy można otrzymać.

Odszkodowanie powypadkowe, za co można je otrzymać?

Kierowca, pasażer, pieszy, rowerzysta – wszystkie te osoby mogą brać udział w wypadku samochodowym i odnieść poważne obrażenia. W wyniku uderzenia czy zderzenia może dojść do złamań kończyn górnych i dolnych oraz innych poważnych urazów ciała. W tym wypadku każdej ofierze należy się odszkodowanie. Jest ono wypłacane z polisy OC sprawcy wypadku. Co więcej, poszkodowany może starać się także o odszkodowanie z własnego ubezpieczenia NNW.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ile wynosi odszkodowanie za uraz po wypadku samochodowym?

Każdy uraz po wypadku samochodowym oceniany jest indywidualnie. Na tej samej zasadzie przyznawane jest odszkodowanie. Nie ma jednej tabeli mówiącej, że za złamaną nogę otrzymuje się tyle, a za rękę tyle. Wysokość świadczenia obliczana jest w oparciu o dwie przesłanki. Pierwsza z nich jest natura urazu. Tutaj pod uwagę bierze się: ilość złamanych kości, miejsce złamania, rodzaj złamania (otwarte/zamknięte), wystąpienie przemieszczenia, sposób leczenia, konieczność przeprowadzenia operacji, powikłania i komplikacje, jakie wystąpiły u poszkodowanego. Na tej podstawie ustala się czy złamanie było groźne, a leczenie skomplikowane. Ważny jest również fakt, czy leczenie obejmowało również proces rehabilitacji i jak długo on trwa.

odszkodowanie z oc sprawcy

Oceniając uraz poszkodowany i ubezpieczyciel może posługiwać się tabelami norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowia. Tabele obejmują każdy uraz, w tym także najczęściej występujące złamania. Każdemu z urazów przyporządkowana jest procentowa wartość uszczerbku na zdrowiu, która uwzględnia wyżej wymienione czynniki. Tak więc wysokość odszkodowania za wypadek samochodowy uzależniona jest od wartości procentowej urazu – im ona większa, tym wyższe świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela jest wyższe.

Wysokość wypłacanego świadczenia wiąże się również z tym, jaką sumę wydało się na powrót do zdrowia. Liczą się więc tu koszty poniesione na leki, zabiegi rehabilitacyjne, operacje i zabiegi przywracające zdrowie itd.

Ustalając wysokość odszkodowania komunikacyjnego, należy pod uwagę wziąć również wpływ jaki uraz ma na życie poszkodowanego. Nawet w przypadku, gdy ofiara dozna prostego złamania, np. obojczyka musi liczyć się z tym, że będzie wykluczona z normalnego funkcjonowania na kilka tygodni. Założony na obojczyk lub rękę gips uniemożliwi jej, chociażby chodzenie od pracy, oddawanie się hobby, wykonywanie codziennych czynności, jazdę samochodem itd. Może też wiązać się z koniecznością proszenia o pomoc osób trzecich np. przy ubieraniu czy myciu się. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić, starając się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.

Na wysokie odszkodowania mogą liczyć przede wszystkim ci poszkodowani, których uraz, leczenie i rehabilitacja były długie, skomplikowane i bolesne.  Co więcej będę oni odczuwali skutki wypadku, jeszcze przez długie lata, a nawet do końca życia. Niekiedy urazy powypadkowa sprawiają, że poszkodowany nigdy nie odzyska pełnej sprawności, a przez to jest wykluczony z życia zawodowego lub społecznego. Urazy mogą też wiązać się z koniecznością pozostawiania pod opieką osób trzecich.

Jak starać się o ubezpieczenie za szkody osobiste z OC sprawcy?

O ubezpieczenie za szkody osobiste z OC sprawcy wypadku może starać się każdy poszkodowany, niezależnie od tego, jak poważnego wypadku doznał. Procedura jest w dość prosta. Szkodę na osobie należy zgłosić do ubezpieczyciela już po zakończeniu leczenia oraz rehabilitacji. Do pisma o odszkodowanie należy dołączyć dokumentację medyczną oraz dokumentacje samego wypadku, w którym zostało się poszkodowanym. Dodatkowo przedstawić trzeba dowody poniesionych kosztów na leczenie i zabiegi rehabilitacyjne np. faktury za leki, dojazdy do szpitala, zabiegi w prywatnych klinikach itd. Poszkodowany oprócz odszkodowania może również otrzymać zadośćuczynienie. Jest to możliwe, jeśli przedstawi ubezpieczycielowi dowody, że wypadek miał znaczący wpływ na jego życie.

Kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia, którą chce się uzyskać od firmy ubezpieczeniowej, należy oszacować samodzielnie. Można to zrobić na podstawie wyżej opisanych przesłanek. Ubezpieczyciel może się z nią zgodzić lub też uznać, że wysokość żądanych świadczeń jest za wysoka i obniżyć wysokość rekompensat. Wtedy należy pamiętać, że istnieje ścieżka odwoławcza od decyzji ubezpieczyciela. Osoby, które w wypadkach samochodowych został znaczenie poszkodowane i nie są w stanie samodzielnie starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie, mogą udzielić pełnomocnictwa osobie z rodziny lub wynająć firmę odszkodowawczą, która będzie je reprezentować przed ubezpieczycielem.

 

[Głosów:20    Średnia:2.4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here