start  |  mail  |  mapa  

 O FIRMIE   |   DLACZEGO MY   |   ZGŁOŚ WYPADEK   |   PRACA   |   KONTAKT   |   REFERENCJE   |   PARTNERZY

Najczęstrze urazy

Urazy karku
Podczas wypadków samochodowych niejednokrotnie występują uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Do urazów nazywanych "smagniecie biczem" dochodzi najczęściej w wyniku uderzenia, przy niewielkiej prędkości, innego pojazdu w tył naszego samochodu. Uraz spowodowany jest nagłym zgięciem szyi: po odrzuceniu głowy przez zagłówek uderzamy podbródkiem w klatkę piersiową. Przy urazach tego typu może dojść do uszkodzeń nerwów i/lub naderwania więzadeł. W badaniach powypadkowych stwierdza się nieraz także przepuklinę dyskową (dyskopatię). Ponieważ jednak dyskopatia często występuje już u osób w wieku średnim, trudno jest jednoznacznie powiązać ją z następstwami wypadku.
Objawy mogą pojawić się bardzo szybko, jednak najpóźniej do trzech dni po zdarzeniu. Mogą to być bóle szyi, mogą też promieniować do potylicy, barków i między łopatkami. U większości osób do pełnego powrotu do zdrowia dochodzi najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy. Tylko nieliczni odczuwają dolegliwości dłużej. Sporadycznie dochodzi do następstw o charakterze przewlekłym. Jako że szyja stanowi bezpośrednie ogniowo łączące mózg z resztą ludzkiego ciała, zatem jakiekolwiek jej urazy (a zwłaszcza uszkodzenia kręgosłupa szyjnego) mogą zakłócić prawidłowe przesyłanie sygnałów nerwowych do pozostałych części ciała. Może to prowadzić do utraty czucia, drętwienia, a w bardziej poważnych przypadkach nawet do paraliżu.
Wysokość odszkodowań przyznawanych poszkodowanym, którzy doznali urazów szyi lub karku zależna jest w dużej mierze od rozległości doznanych obrażeń, ich wpływu na życie i zdrowie poszkodowanego, długości odbytego leczenia i szybkości powrotu do zdrowia, poniesionych strat materialnych (kosztów leczenia i rehabilitacji, utraconych zarobków itp.). Dopiero po zbadaniu wszystkich okoliczności mających wpływ na wysokość przyznanego później odszkodowania możliwe jest precyzyjne określenie wysokości należącego się osobie poszkodowanej zadośćuczynienia.
Poszkodowani niestety zbyt często bagatelizują odniesione w wyniku wypadku obrażenia kręgosłupa szyjnego i nie zgłaszają roszczeń o przysługujące im w takiej sytuacji odszkodowanie za doznany ból i cierpienie. Jeżeli więc w wyniku wypadku nie z własnej winy doznałeś obrażeń karku (skręcenie kręgów szyjnych, stłuczenia, urazu biczowego kręgosłupa szyjnego itp.), skontaktuj się niezwłocznie z nami, by rozpocząć procedurę roszczeniową.
Jak najszybciej (najpóźniej 3 dni) po wypadku skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym, lekarzem ortopedą lub chirurgiem. Zadbaj aby na karcie informacyjnej leczenia były zapisane twoje dolegliwości wraz zaleceniami od lekarza. Poproś o zapisanie kołnierza ortopedycznego oraz środki przeciwbólowe, weź skierowanie do neurologa, chirurga, ortopedy na dalsze leczenie specjalistyczne.
Urazy głowy
Zamknięty uraz głowy powstający w wyniku uderzenia głowy w część wewnętrzną samochodu, może stać się jednym z najpoważniejszych obrażeń ciała, jaki może wystąpić podczas wypadku samochodowego.Znajduje to odzwierciedlenie w ilości odszkodowań wypłaconych z tytułu roszczeń po wypadku samochodowym za takie obrażenia. Uszkodzenie mózgu, czaszki lub skóry głowy i szyi może wpłynąć negatywnie na czyjeś intelektualne i motoryczne zdolności poszkodowanego i mogą prowadzić do utraty jednego lub kilku zmysłów. Objawy i symptomy mogą się pojawić z pewnym opóźnieniem. Mogą to być silne bóle głowy, ból ucha lub uszu, nudności, zawroty głowy, wymioty, utraty równowagi, drętwienie końcówek palców rąk i nóg, złe samopoczucie, odczucie silnego zmęczenia, senność.
Uszkodzenia błędnika
Może do niego dojść w wyniku uderzenia głową w szybę lub inne przedmioty podczas wypadku lub innego urazu głowy. Choroby błędnika rozpoznaje laryngolog za pomocą badania lekarskiego głównie, czyli próba mechaniczna (zmiana ciśnienia), termiczna (płukanie ciepłą i zimną wodą) a także za pomocą prób badających koordynację ruchową. Niepokojące są bóle uszu. Być może należy rozważyć jeszcze wykonanie CT głowy. Jeśli masz zawroty głowy, utraty równowagi lub problemy z utrzymaniem równowagi natychmiast skonsultuj się z laryngologiem.
Utrata zmysłu słuchu
Powypadkowe urazy głowy mogą doprowadzić do przejściowej lub trwałej utraty słuchu. Przyczynami całkowitej lub częściowej utraty słuchu mogą być zaistniałe w wyniku wypadku mechaniczne uszkodzenia słuchu lub powypadkowe komplikacje zdrowotne. Utrata słuchu w bardzo dużym stopniu przyczynia się do pogorszenia standardu i jakości życia po wypadku. Obecnie istnieją coraz bardziej zaawansowane metody leczenia utraty słuchu. Ośrodki specjalistyczne leczenia głuchoty przeprowadzają operacje, istnieje również możliwość stosowania aparatów słuchowych. Jeżeli po wypadku odczuwasz trudności z słuchem, natychmiast podejmij leczenie. Szybka diagnoza pozwoli Ci podjąć skuteczne leczenie.
Utrata zmysłu wzroku
Będąca następstwem wypadku chwilowa lub trwała utrata wzroku jest bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością. Poszkodowani dotknięci tą przypadłością najczęściej nie potrafią pogodzić się z tak diametralną zmianą w ich życiu jak niemożność widzenia. Utrata wzroku nie musi być wystąpić bezpośrednio po wypadku. Może pojawić się po kilku dniach, tygodniach, a nawet miesiącach po wypadku. Jeżeli w czasie wypadku doznałeś urazów oka powinieneś niezwłocznie udać się do okulisty i przebadać wzrok. Każda konsultacja lekarska umożliwia skuteczne leczenie obrażeń.
Utrata zmysłu powonienia (węchu)
Anosmia, czyli utrata zmysłu węchu jest bardzo uciążliwa dolegliwością i może być spowodowana szeregiem przyczyn. Zdarza się, iż jest ona skutkiem urazów powypadkowych. Osoby cierpiące na osłabienie węchu, częściowe czy całkowite, zwykle mają problemy związane z jedzeniem. Zaburzone zostaje również ich poczucie bezpieczeństwa ponieważ nie potrafią rozpoznać swoich własnych zapachów. Zmysł węchu pomaga przecież określić smak pożywienia, napojów i jest istotnym wykrywaczem ewentualnego niebezpieczeństwa (dym, gaz, nieświeże jedzenie). Udowodnione jest, iż zmiany dotyczące zmysłu węchu mogą poważnie osłabić system odpornościowy i przyczynić się do zaburzeń pokarmowych. Utrata zmysłu węchu jest często związana z częściową utratą zmysłu smaku. Diagnoza utraty zmysłu powonienia wymaga również specjalistycznych badań lekarskich
Utrata zmysłu smaku
Utrata zmysłu smaku lub jego zaburzenia wpływają bardzo negatywnie na jakość życia. Prowadzi ona m.in. do wtórnych niedoborów pokarmowych. Powypadkowe zaburzenia smaku mogą być wywołane spowodowanymi wypadkiem chorobami neurologicznymi (do zaburzeń smaku może dojść np. po urazach głowy). Zdiagnozowanie utraty zmysłu smaku jest dość trudne i wymaga specjalistycznych badań. Jeżeli odczuwasz tego typu dolegliwości po wypadku powinieneś udać się do lekarza i zdiagnozować co może być powodem utraty smaku. Leczenie dolegliwości jest skomplikowane, czasami niemożliwe. Dlatego konieczne jest niezwłoczne podjęcie badań i leczenia po wypadku.
Złamania, stłuczenia i naderwania
Podczas wypadków komunikacyjnych dochodzi również do urazu nadgarstków, łokci, barków, kolan i bioder. Do najczęstszych należą złamania kości stłuczenia i naderwania przyczepów mięsni i wiązadeł. Objawy i symptomy to ból w miejscach urazu promieniująca do innych części ciała, niemożność chodzenia ściskania podnoszenia ręki, uczucie ciepła w miejscu złamania czy urazu. Nawet jeśli nie występuje złamanie kości uraz nadal może być poważny i może skomplikować Zycie na bardzo długi czas. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból w miejscu urazu natychmiast udaj się do lekarza chirurga lub ortopedy i zadbaj o dokumentację medyczną. Jeśli cos przemilczysz na pewno nie znajdzie się to w dokumentacji i odszkodowanie automatycznie będzie mniejsze.
Obrażenia kończyn górnych
Kończyna górna jest precyzyjnym systemem kości, mięśni, więzadeł i ścięgien, który łatwo ulega urazom. Istnieje wiele typów urazów kończyny górnej. Do tych mniej poważnych zaliczyć można uszkodzenia tkanki miękkiej (siniaki, skręcenia), te poważniejsze obejmują m.in. złamania wieloodłamowe rąk oraz zmiażdżenia spowodowane przez spadające ciężkie obiekty, czy też zmiażdżenia spowodowane wciągnięciem ręki przez maszynę przemysłową.
Drobne urazy ręki (np. złamanie przedramienia bez przemieszczenia) mogą powodować swego rodzaju dyskomfort i sztywnienie przez krótki okres po wypadku. Gojenie się poważnego urazu ręki, który może skutkować trwałą niepełnosprawnością kończyny trwa czasami wiele miesięcy lub nawet lat i zawsze istnieje możliwość, że ruchliwość ręki będzie znacznie ograniczona.
Uszkodzenie nerwów i stawów nogi po wypadku
Uszkodzenia nerwów mogą powodować przewlekły ból, który utrzymuje się jeszcze przez długi okres czasu po pozornym zagojeniu ręki. Uraz stawów ma zazwyczaj trwały wpływ na ich ruchliwość, a rekonwalescencja po urazie stawów bywa bardzo długa.
Urazy dłoni i nadgarstka
Urazy nadgarstka obejmują tzw. zespół cieśni nadgarstka, którego przyczyną jest najczęściej wynikający z choroby zawodowej (np. długotrwała praca przy użyciu myszki komputerowej) lub pourazowy obrzęk zapalny nerwu, czy też tkanek otaczających, zwyrodnienie lub pourazowe zacieśnienie organicznej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespołowi cieśni nadgarstka towarzyszą najczęściej: obrzęk, mrowienie w nadgarstku i okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego, utrudnione zaciśnięcie pięści, osłabienie chwytu, brak precyzji ruchów oraz ich znaczne ograniczenie. Objawy nasilają się najczęściej w nocy i po uniesieniu kończyny. 
Dłoń jest bardzo ważną częścią ciała, którą wykorzystujemy przy wykonywaniu praktycznie każdej czynności. Uraz dłoni może mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dłoń posiada bardzo złożoną budowę: sieć mięśni, nerwów, więzadeł i kości jest odpowiedzialna za ruchliwość i czucie. Drobne urazy dłoni to np. małe uszkodzenia kciuka. Do poważniejszych zaliczyć można amputację palca, ciężkie złamanie kilku palców, zerwanie ścięgien lub poważne obrażenia dłoni skutkujące ograniczeniem ruchliwości ręki do 50%. Najczęstszymi urazami dłoni są upadki, które często prowadzą do złamań kości oraz prowadzące do uszkodzeń nerwów wypadki przy pracy. 
Urazy nogi
Urazy nogi mogą być bardzo dokuczliwe i powodować spore niedogodności szczególnie jeśli ograniczają zdolność poruszania się. Uniemożliwiają one wykonywanie prostych czynności, takich jak zakupy, mycie się, czy wykonywanie prac domowych. Urazy nogi obejmują, m. in. łatwo gojące się małe przecięcia i posiniaczenia oraz skręcenia, proste złamania oraz uszkodzenia tkanki miękkiej, dosyć poważne urazy nogi dotyczące wieloodłamowych złamań prowadzących do całkowitego ograniczenia ruchliwości kolana, amputacje nogi lub jej części.
Urazy zębów
Często podczas wypadków dochodzi do ukruszeń, złamań lub wybicia zębów. Skontaktuj się z lekarzem stomatologiem i umów się na wizytę. Rozpocznij leczenie pamiętając o zbieraniu zaświadczeń lekarskich.

Prawo pacjeta do dokumentacji medycznej

Zgodnie z ustawą z dnia 06 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417, Nr 76, poz. 641) na podstawie art. 23 ust. 1 Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych, jak również art. 26 ust. 1 Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

Art. 23.
1. Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu
zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
2. Dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają ochronie określonej w niniejszej
ustawie oraz w przepisach odrębnych.
Art. 24.
1. W celu realizacji prawa, o którym mowa w art. 23 ust. 1, podmiot udzielający
świadczeń zdrowotnych jest obowiązany prowadzić, przechowywać i udostępniać
dokumentację medyczną w sposób określony w niniejszym rozdziale oraz
zapewnić ochronę danych zawartych w tej dokumentacji.
Art. 26.
1. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną
pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej
przez pacjenta.
Art. 27.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1) do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
3) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem
zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia
oryginałów tej dokumentacji.

Szybki kontakt

Miałeś wypadek?

Zadzwoń do nas
+48 797 604 000,

wypełnij formularz zgłoszenia wypadku

lub napisz do nas: wypadek@odszkodowaniazoc.pl

Co po wypadku?

Co zrobić po wypadku?

Decyzję o spotkaniu z naszym agentem podejmij jak najszybciej po zdarzeniu - zwiększysz tym możliwość dochodzenia wyższego odszkodowania. Zadzwoń do nas po bezpłatne konsultacje i sam podejmij decyzję, czy warto bez ryzyka powierzyć sprawę nam - liderowi rynku odszkodowań w Polsce. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc, dostępni przez 24h na dobę w każdym miejscu Polski. Wstępne zgłoszenie wypadku nie skutkuje zobowiązaniem ze strony poszkodowanego, jest jedynie pomocą w uzyskaniu odpowiedzi.

 

Praca

Szukasz pracy?

Poszukujesz ambitnej pracy dającej również satysfakcję moralną z pomocy tym, którzy sami ucierpieli lub stracili kogoś bliskiego w wypadku ? Poszukujemy agentów, managerów i kontrahentów na terenie całego kraju >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biuro Dochodzenia Odszkodowań - odszkodowaniazoc.pl©2009
odszkodowanie, odszkodowania, najwyższe odszkodowania z OC, renta, zadośćuczynienie, odszkodowanie powypadkowe, dochodzenie odszkodowań po wypadku
pomoc prawna dla osób poszkodowanych w wypadkach, pomoc w likwidacji szkód komunikacujnych